Wakacyjne Warsztaty Szlakiem Tęczy to połączone Integracyjne Warsztaty Wakacyjne „Napełniaj akumulatory tęczową energią” (dofinansowane z budżetu gminy Nadarzyn) oraz Wakacyjne Warsztaty Terapeutyczne (dofinansowane z budżetu Powiatu Pruszkowskiego).  W tym roku odbyła się V edycja tych warsztatów. Od 5-ciu lat przez trzy tygodnie sierpnia Stowarzyszenie Szlakiem Tęczy organizuje Integracyjne Warsztaty Wakacyjne zarówno dla swoich niepełnosprawnych podopiecznych jak również dla ich zdrowych rówieśników z sąsiedztwa.

Organizacja takich warsztatów była od początku koniecznością życiową, ponieważ dla niepełnosprawnych dzieci nie ma oferty na jakieś ciekawe zajęcia wakacyjne i to jeszcze w towarzystwie zdrowych rówieśników. Od początku był to strzał w dziesiątkę, ponieważ w czasie tych warsztatów dzieją się fantastyczne rzeczy. Po pierwsze nasi niepełnosprawni podopieczni, którzy są w różnym wieku i mają różne niepełnosprawności mają zapewnioną rehabilitację czyli: integrację sensoryczną, fizjoterapię, terapię manualną (masaż) oraz hipoterapię i arteterapię. Dla dzieci zdrowych oraz naszych podopiecznych są prowadzone bardzo ciekawe integracyjne zajęcia artystyczne, co roku jest jakiś nowy temat przewodni. Nauczycielki dokonują cudów kreatywności, aby zajęcia były ciekawe i interesujące.

W tzw. międzyczasie w trakcie warsztatów dokonuje się cud integracji – bez moralizowania, bez przymuszania kogokolwiek. Po prostu podczas wspólnych zajęć i zabawy dzieci i młodzież nawzajem się poznają, uczą się wspólnej zabawy. Jest pewien fenomen tych naszych warsztatów – współpracują z nami ludzie, którzy chcą z wyboru pracować z naszymi dziećmi. Panuje atmosfera wzajemnej serdeczności, uprzejmości. Terapeuci tłumaczą jak postępować w przypadku trudnych zachowań naszych podopiecznych. Dzieci nisko funkcjonujące mają swoich indywidualnych asystentów.

W roku bieżącym z budżetu Gminy Nadarzyn na projekt V Integracyjne Warsztaty Wakacyjne „Napełniaj akumulatory tęczową energią” otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 20 569,00 zł przy całkowitym koszcie projektu 34 675,00zł ( w tym jest wkład własny finansowy, rzeczowy i osobowy – wolontariat). Z budżetu Powiatu na realizację projektu V Wakacyjne Warsztaty Terapeutyczne otrzymaliśmy dotację w kwocie 16 840,00 zł. przy całkowitym koszcie projektu 29 404,40 zł (wkład własny finansowy, osobowy i rzeczowy). W ramach tego projektu sfinansowaliśmy zajęcia terapeutyczne dla niepełnosprawnych podopiecznych z terenu Powiatu Pruszkowskiego oraz asystentów osób niepełnosprawnych. Z dotacji gminnej sfinansowaliśmy nauczycieli prowadzących zajęcia artystyczne dla wszystkich dzieci katering i zakup materiałów na zajęcia. Otrzymaliśmy również dotację od Firmy DPD Sp. Z O.O. Z tej dotacji sfinansowaliśmy hipoterapię plus nieduży wkład własny. Od lat wspierają nas takie Firmy jak Ferrero- Polska, L’Oreal Polska, w tym roku również Grycan obdarował nasze dzieci lodami.

W trakcie Warsztatów zorganizowaliśmy Zaległy Dzień Dziecka (odroczony), na którym było mnóstwo zabawy na dmuchańcach pana Bogdana, jazda konna oraz dużo pyszności do jedzenia. Na Dzień Dziecka dostaliśmy dotację z Gminy Nadarzyn w kwocie 2 tys. zł w ramach tzw. Małego Grantu. Odbyła się również wycieczka do Belwederu. Dzieci były zachwycone tym co tam zobaczyły.

Sukces tych warsztatów nie byłby tak wielki gdyby nie praca i serce naszych rodziców i wolontariuszy – ich imiona zapisane są w niebie złotymi zgłoskami. To są Ilona, Ewa, Danusia, Olek, Agnieszka, Edyta, Paweł i Krysia. Dziękuję Wam Wszystkim za świetną współpracę i za wasze serce. Nasze dzieciaki już tęsknią za kolejnymi wakacjami i warsztatami.

Na zakończenie chciałabym przytoczyć opinię Mamy jednej z dziewczynek, która już trzeci raz brała udział w naszych Warsztatach:

Kochane Szlakiem Tęczy:)

Wszystkim Wam i każdemu z osobna chcę z całej duszy podziękować, za serce i tyle dobroci ile tylko rodzic może pragnąć dla swojego dziecka. Dziękuję Wam Mili za wspaniałą serdeczną i fachową opiekę, za zajęcia ,które uczą kreatywności, za uśmiech , wrażliwość i cierpliwość. Moja córka Krysia już trzeci raz brała udział w Wakacyjnych Warsztatach Szlakiem Tęczy.Za każdym razem jest nimi zachwycona., nie mogła się doczekać następnego dnia pobytu ,spotkania z koleżankami i kolegami i wychowawcami. Warsztaty uwrażliwiają nasze dzieci, uczą akceptacji, tolerancji ..integrują. TO WSPANIAŁY PROJEKT i i ciekawy program zajęć, przynoszący same korzyści dzieciom chorym i zdrowym. Moje dziewięcioletnie dziecko marzy o wolontariacie w przyszłości ( jak dorosnę mamo) to wiele znaczy usłyszeć takie słowa od małego dziecka. Wasza piękna i pożyteczna praca to sprawia, że otwierają się serca ,te duże i te całkiem małe. Moje marzenie jako matki: oby jak najwięcej było takich propozycji dla dzieci na wakacje , na terenie naszej gminy.

Z wyrazami wdzięczności i szacunku
Edyta B. mama Krysi