Wakacyjne Warsztaty Szlakiem Tęczy to połączone Integracyjne Warsztaty Wakacyjne „Napełniaj akumulatory tęczową energią” (dofinansowane z budżetu gminy Nadarzyn- 12 400,00 PLN) oraz Wakacyjne Warsztaty Terapeutyczne „Przyjemne z pożytecznym” (dofinansowane z budżetu Powiatu Pruszkowskiego- 20 000,00 PLN) oraz sponsor Hipoterapii – DPD Polska – 4 000,00 PLN.  Na czas Warsztatów wakacyjnych Dyrektor SP Rusiec użyczył nam nieodpłatnie pomieszczeń szkoły do prowadzenia tam zajęć warsztatowych.

Już szósty raz w tym roku przez trzy tygodnie sierpnia Stowarzyszenie Szlakiem Tęczy prowadziło Integracyjne Warsztaty Wakacyjne zarówno dla swoich niepełnosprawnych podopiecznych jak również dla ich zdrowego rodzeństwa i rówieśników z sąsiedztwa.

Podczas tych warsztatów niepełnosprawni podopieczni Stowarzyszenia mieli zapewnioną rehabilitację ( fizjoterapia, zajęcia SI i hipoterapia), integracyjne zajęcia plastyczne i ceramiczne, bo w tych zajęciach brały udział również dzieci zdrowe, będące uczestnikami naszych warsztatów.

 

Codziennie odbywały się różne zajęcia sportowe, zabawy na placu zabaw. Bardzo ważną częścią zajęć na warsztatach były zajęcia z samoobsługi – dzieci sprawne i niepełnosprawne uczyły się przy wsparciu asystentów i terapeutów przygotowywać posiłki, nakrywać do stołu, sprzątać po posiłkach, nawzajem sobie usługiwały podczas posiłków, zgodnie z wyznaczoną kolejnością.

Z niżej funkcjonującymi uczestnikami warsztatów pracowano nad treningiem higieny, ubierania się i samodzielności. Przy pomocy asystentów mogły one również uczestniczyć w zajęciach plastycznych.

W czasie trwania warsztatów zorganizowaliśmy naszym podopiecznym wycieczkę do ZOO w Warszawie oraz wycieczkę do Parku Rozrywki w Julinku – ta druga wycieczka wyszła niespodziewanie – ponieważ dzieci miały jechać nad Zalew Kąpielowy do Żyrardowa, ale zbyt niskie temperatury powietrza w trzecim tygodniu warsztatów zmusiły nas do zmiany planów.

Wycieczka do Julinka była tak pełna atrakcji, że nikt nie żałował zmiany. W drugim tygodniu warsztatów zorganizowaliśmy dla naszych dzieciaków i dla zaproszonych gości Piknik Integracyjny. Był grill, były dmuchańce od pana Bogdana Osińskiego, zabawa była przednia. Gośćmi Pikniku byli zaproszeni goście z Powiatu Pruszkowskiego oraz z Gminy Nadarzyn. W czasie warsztatów odwiedziły nas również panie policjantki i uczyły dzieci bezpiecznych zachowań na drodze, demonstrowały również kiedy i jak używają broni, dzieci miały otwarte usta z ciekawości i z wrażenia.

Ostatniego dnia warsztatów na osłodzenie bólu rozstania przyjechał nowoczesny wóz strażacki z Nadarzyna i panowie Strażacy demonstrowali różne specjalne urządzenia używane przez nich w czasie wypadków lub przy gaszeniu pożarów.

Był wielki smutek w oczach dzieci, gdy trzeba było się rozstać i powiedzieć DO WIDZENIA. Dzieci bardzo przywiązały się do Pań Asystentek i Terapeutek. Nasze Panie Asystentki i Panie Wolontariuszki to są przecudne i przemiłe Kobiety i Dziewczyny, kilku Panów też było niczego sobie.

Bardzo im wszystkim dziękujemy, bo bez nich ten sukces nie byłby możliwy. W pracę z naszymi podopiecznymi wkładają OCEAN SERCA. Przez trzy tygodnie wędrują z naszymi dziećmi na szlaku tęczy i życie staje się kolorowe, atmosfera jest nieziemska. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy zorganizować już VI edycję Integracyjnych Warsztatów Wakacyjnych i dzięki którym wszyscy uczestnicy warsztatów mogli spędzić czas przyjemnie i pożytecznie i napełnić swoje akumulatory tęczową energią, która będzie ich ogrzewała przez cały rok szkolny.